Вовна (Wool)

Відвіку слово «вовна» служило синонімом теплоти, турботи, м'якості. Завдяки своїм високим прядильним властивостям, пряжа з вовни набула щонайширшого поширення. Вовняна пряжа по своїй структурі схожа з людським волосом, тому дуже комфортна при зіткненні з шкірою.

Власне «вовна» — це збірний термін, що включає вовну і вівці, і верблюда, і кози, і лами, і кролика, і навіть собаки. Вовна різних тварин розрізняється і по властивостях, і по вживанню.Із загальних властивостей вовни необхідно відзначити унікальну здатність зберігати тепло, з нівеляцією різниці між температурою тіла і температурою повітря, гігроскопічність, м'якість і прилягаємість. Вовна добре тягнеться і стійка до м'яття. Вовняна пряжа утримує тепло краще, ніж рослинна, а також значно повільніше намокає у вологому середовищі. Єдиний серйозний недолік - скочування вовни та поява кошлатання при терті, - залежить від щільності скручування пряжі (чим слабкіше скручена, тим сильніше кошлатиться), і може бути усунутий як спеціальними способами обробки, так додаванням у вовняну пряжу рослинного або штучного волокна. Прекрасно «заспівали» шерсть і акрил, що складають дуже популярний нині ансамбль. Крім іншого, така пряжа дешевше чистої вовни. Прання вовняних виробів (особливо виробів з чистої вовни) повинно здійснюватися особливо дбайливо - прати їх слід тільки вручну, за допомогою спеціальних засобів. Ні замочувати надовго, ні ретельно відпирати, ні вичавлювати вовняні речі не потрібно. При сушінні їх треба не вивішувати, а акуратно розкладати на рівній поверхні.

 

Акрил (Acryl)

Акрил належить до групи поліакрилонітрильних волокон. На ринку акрил відомий також під назвами «нітрон», «орлон», «ПАН-волокно» і «прелана». Сировину для отримання акрилу добувають із природного газу. Основні властивості акрилу: міцність, термопластичність, світлостійкість. Сумішова сировина з вмістом акрилу від 30% ідеально підходить для в'язання на в'язальних машинах.

Акрил, що нерідко називають «штучною вовною», за своїми якостями не просто близький до вовни натуральної - він ще має цілу низку унікальних властивостей. Акрилові волокна добре фарбуються, що дозволяє отримати пряжу яскравих, насичених кольорів; вироби з пряжі з акрилом менше «звалюються», їх зручно носити, вони зручні і теплі. В  в'язальній пряжі акрил найчастіше використовують у суміші з вовною чи мохером; остання суміш дозволяє створювати пухнасті і в той самий  час формостійкі вироби. Серед недоліків акрилових виробів можна виділити низьку гігроскопічність, що позбавляє речі з акрилу гігієнічних якостей

 

Бавовна (Cotton)

Вона  складається на 90% з чистої целюлози. Окрема нитка має товщину від 0,01 - 0,04 мм, величезна кількість ниток розташовуються по спіралі одина  за одною. При прядінні ці нитки вкручуються одне в одне і обумовлюють гарне зчеплення. До основних властивостей бавовни можна віднести гігієнічність, стійкість до впливу лугу (а попросту - до прання); бавовна «дихає» (добре пропускає повітря), легко вбирає вологу. Бавовна зручна і приємна  у шкарпетці, м'яка і стійка до стирання і розриву, легка у догляді. Бавовна добре фарбується. Під прямими променями сонця бавовна стає менш міцною, тому вимагає захисту. Порівнюючи її з іншими рослинними волокнами, можна відзначити, що зігріваючий ефект бавовни вище, ніж у льону. Бавовна міцніше вовни, хоча і менш міцна, ніж льон чи шовк. Виріб легко піддається пранню, якщо попередньо замочувати. При цьому, однак, вироби з бавовни сильно сідають і довго сохнуть. Для в'язання бавовна частіше використовується в складі сумішевих пряж з вовною чи акрилом, оскільки бавовняна пряжа сама по собі не еластична.

 

Марсеризована бавовна

При прядінні використовуються довші волокна, які дуже туго скручуються з наступним витримуванням в концентрованому теплому розчині бікарбонату натрію під натягом. Мета - досягнення незмивною блиску і підвищеної міцності. Виходить тонка і дуже гладка нитка "з шовковизною". Шкарпетки з мерсеризованої бавовни - це тонкі літні шкарпетки. Їх вважають за краще влітку в жарку погоду і цілий рік по вихідних, тому що на них добре сидять ошатні чоловічі туфлі.

 

 

Віскоза (Viscose)

Це волокно з целюлози деревини і рослин, що пресується за допомогою фільєри. При цьому утворюються суцільні або філаментні нитки. Віскоза - м'яке, приємне на дотик волокно, що володіє високим вологопоглинанням і високою інтенсивністю кольору. Віскоза має склад близький до натурального волокна з бавовни. Крім того, вона дає відчуття прохолоди в спеку.

 

 

Льон (Flax)

Універсальна рослина з унікальними властивостями, які він передає і лляній пряжі.  Кремнезем, що міститься в лляному волокні робить його стійким до гниття. З льону виходить дуже міцна пряжа, яка не стискається при високих температурах і не дуже схильна до усадки. Вироби з неї краще вбирають вологу і швидше сохнуть, ніж, наприклад, бавовняні і вовняні речі. У спекотну погоду вироби з льону «холодять», в прохолодну - гріють. Лляну білизну можна надіти і взимку. Лляну тканину так і хочеться назвати «добротною»: термін служби лляних виробів може досягти півстоліття. Крім цього, вони легко піддаються пранню , дуже гігієнічні. Це сама «дихаюча» тканина, особливо якщо не доторкатися до неї праскою. Недолік у льону всього один, і його можна розглядати як гідність. Той факт, що льон складно фарбувати і вибілювати, народжує чудову природну гаму відтін

 

ків, переважно сіро-бежевих, м'яких, органічно доповнюють людський вигляд. Для досягнення кольорової гамми виробів  льон вплітають разом із фарбованою бавовною.

 

Лайкра (Lycra)

Лайкра (у Європі «еластан», в США, Канаді, Кореї - «спандекс») - це торгова марка штучного еластичного волокна, винайденого і виробленого фірмою DuPont. Його чудові властивості підвищують якість верхнього та нижнього трикотажу, в яких воно застосовується, надаючи їм зручність. Волокно LYCRA можна розтягувати до розміру, в чотири-сім разів перевищує його початкову довжину, а коли розтягувальна сила зникає, воно як пружина повертається в первісний стан. LYCRA 3D - це технологія використання лайкри. Вироби, виготовлені цим методом, відрізняються винятковою однорідністю і м'якістю матеріалу, і також своєю здатністю розтягуватися - вони еластичні у всіх напрямках. Лайкра використовується лише в невеликих кількостях в комбінації з іншими типами волокон, як натуральними, так і синтетичними. Досить 1-2% лайкри у виробі, щоб змінити його властивості. Всі типи панчішно-шкарпеткових виробів стають м'якішими, приймають форму ноги, не утворюють складок і носяться довше

 

Поліамид (Polyamid)

Штучне волокно, що володіє функціональними характеристиками. Це легка "дихаюча" швидковисихаюча і зносостійка тканина, яка чудово зберігає свою форму і не вимагає спеціального догляду. Вона може бути гладкою, шорсткою, матовою або блискучою. ПА - офіційне скорочення поліаміду.

 

 

 

Нейлон (Nylon)

Нейлон - синтетичне волокно з групи поліамідів, що володіє аналогічними іншим поліамідам властивостями. Нейлон був розроблений у фірмі Du Pont в 1935 році, в процесі пошуку матеріалу, близького за якістю до шовку. А в 1939 році, на Всесвітній виставці в Нью-Йорку, з'явилася назва цього волокна, - «NYlon», за першими літерами назви New-York